اهمیت تابلوی «دختری با گوشواره مروارید» از لحاظ هنری مانند مونالیزای داوینچی است حتی برخی این تابلو را برترین اثر هنری تاریخ می‌دانند. نقاش این اثر «یوهانس ورمیر» هلندی است که در قرن ۱۷ میلادی در شهر دلفت زندگی می‌کرده است. ورمیر در نقاشی‌هایش زندگی روزمره را به تصویر کشیده است،‌ زنی در حال شیر ریختن، دختری در حال یادگیری موسیقی، دختری در حال خواندن نامه، مردی پشت میز و… او این برش‌های کوتاه از زندگی روزانه‌ی مردم آن دوران را با فاصله‌ای مشخص از سوژه‌ها نقاشی کرده است. نحوه‌ی چیدمان صحنه‌ و محاسبه‌ی مکان قرارگیری هر جزء نقاشی و چشمان تیزبینش در کشیدن رد نور روی اجسام نشان‌دهنده‌ی نبوغ هنری اوست. تابلوی دختری با گوشواره مروارید بر خلاف دیگر تابلوهای این نقاش از فاصله‌ای نزدیک، بدون هیچ جزییات و وسایلی در صحنه‌ی نقاشی ترسیم شده است. از طرف دیگر از آنجایی که هیچ سند و مدرک تاریخی‌ای در مورد زندگی هنری این نقاش و سوژ‌ه‌های او وجود ندارد، این تابلو را به یکی از مرموزترین آثار هنری تاریخ تبدیل کرده است.

در این پرونده من به سراغ داستان پشت خلق این تابلوی شاهکار رفتم، به زندگی نقاش این اثر در قرن ۱۷ میلادی در هلند پرداختم و توضیح دادم با اینکه از زندگی هنری یان ورمیر اطلاع زیادی نداریم اما محققان چطور با بررسی تابلوهای او راز پشت خلق این آثار را دریافته‌اند. در این قسمت همچنین به سراغ فیلم دختری با گوشواره مروارید رفتم و راجع به یک فیلم مستندی که براساس آثار نقاشی یان ورمیر ساخته شده نیز صحبت کردم و در نهایت به راز پشت خلق این تابلوهای شاهکار پرداختم. جزییات بیشتر را در ویدیو ببینید. ویدیو را می‌توانید از کانال یوتوب صفحه ۷۷ تماشا کنید.

اگه ویدیو رو دوست داشتید سابسکرایب کنید و صفحه ۷۷ رو به دوستان خودتون معرفی کنید تا بتونیم بیشتر راجع به کتاب‌ها صحبت کنیم.

کانال یوتوب صفحه ۷۷

قسمت اول این پرونده: داستان خلق یک شاهکار